Utolsó kommentek:

hir6kommentár 2024.01.17. 10:14:18

Szerintem van értelme edzővel nekikezdeni: egy csomó olyan dolgot el tud neked mondani, ami kezdőként akár sérülést is okozhat, ami végképp elveszi a kedvét sok embernek...
Én pl innen találtam egy nagyon jó fej edzőt a kezdőlépésekhez: tutitrener.hu/kereso

Bejegyzés: Mi legyen, ha nem megy az edzés? Itt jön az én tanácsom

2020.06.11. 13:12:01

Jó cikk. Én már a felénél tartva éreztem, hogy nem ezzel a szóval, de fosás lesz a vége :-)

Egyébként most hétvégén fogom először kipróbálni félmaratoni távon, hogy milyen, ha energiagélt és izotóniás italt tolok közben. Ezen a távon eddig nem foglalkoztam szénhirdát pótlással, de 2 hete kipróbáltam mazsola + haribo kombóval, és bár utóbbi annyira nem vált be, bíztató volt az eredmény, a szerencsétlenkedésemmel együtt (övtáskában egy zacskóból szedtem elő) is sikerült 2 perccel javítanom a márciusi időmhöz képest.

Viszont egyszer indultam 12 órás egyéni tájfutáson. Ott kb. 2-3 óránként megettem egy csirkemell sonkás-sajtos szenyát, óránként meg ropit, és csak a végefelé tértem át csokira, ami aztán felpörgetett. Szerencsére nem volt hasmenésem, de szerintem annyi óra futásnál, ami sokkal kevésbé intenzív, mint egy félmaraton, már lehet szerepe a szénhidrát pótlásnak.

Bejegyzés: Kell-e fehérje futás közben?

2020.05.06. 16:50:21

Jó cikk.
Egyébként általánosságban a válasz az, hogy lehet, csak megfelelő aerob edzettség kell hozzá, és elég lassan kell hozzá futni.

Bejegyzés: Lehet-e szénhidrát nélkül maratont futni?

Burgermeister 2020.05.03. 18:06:59

Nemegy es nem 2o maratont futottam mar ch nelkul, csak folyadekpotlas volt.

Bejegyzés: Lehet-e szénhidrát nélkül maratont futni?

Gyerefutni 2020.04.23. 22:17:28

@Zabalint: mindig érdekes kommenteket írsz, köszönöm!

Bejegyzés: Valódi pulzus kontroll (ahogy én látom)

2020.04.23. 16:51:03

Edzés típus függő, hogy van-e értelme a pulzuskontrollos edzésnek. A hosszúfutás például elsősorban az érrendszer hatékonyabbá tételét célozza meg, az ennél gyorsabb egyenletes futás pedig a szívét. Ilyen edzésnél bizonyos határok között igenis valid érv, hogy épp azért jó a pulzuskontroll, mert más körülmények között mást mutat, hiszen szív és érrendszeri szempontból jobban magyarázza a pulzus a terhelést, mint a tempó. Ha nem túledzettség miatt esik a pulzus, hanem mondjuk azért, mert más napszakban futunk, akkor egészségesebb és célszerűbb lasabban futni, ha a megszokott tempón túl magas lenne a pulzus. Emellett alapozási időszakban idővel az azonos tempó alacsonyabb pulzustartományt jelent, ezért eleve emelni érdemes a tempót, és a pulzustartományban maradni, nem pedig egyre alacsonyabb pulzussal futni ugyanazt.

Ugyanez résztávozásnál már más kérdés. Rövid résztávokat, repülőket eleve nem érdemes pulzus alapon csinálni, mert ott a futótechnika fejlesztése az elsődleges, ezért nincs értelme azért csökkenteni a sebességet, mert túl magas a pulzus. Ha olyan nagyon magas, akkor ez esetben inkább halasztani érdemes az edzést. Bizonyos résztávoknál, intervalloknál viszont eleve az anaerob zóna fejlesztése a cél, azt megint pulzus alapon érdemes csinálni, hiszen a felmérés alapján kiszámolt tempóhoz képest elcsúszhat a felkészülés során a pulzus. Ha mondjuk a laktázküszöb átlépése a cél, akkor bizony mérni kell, hogy ez megtörténik-e.

Bejegyzés: Valódi pulzus kontroll (ahogy én látom)

Ádicsek37 2020.04.17. 18:57:38

Kezdj el spórolni te kretén, mert a gatyád is le lesz rólad perelve

Bejegyzés: Repülő és fokozó? Mik ezek és mire jók? Itt a válasz

2020.04.06. 14:03:15

@Irbisz:
"túl van misztifikálva nagyon ez a "zsirégető tartomány" meg pulzusmérés, élsportolókon kivül egy, a testét és saját reakcióit ismerő embernek kb. felesleges, ennek használatától aztán nem lesz senki edzett vagy sportos."

Fordítva látom, épp az átlagember nem ismeri eléggé a testét, hobbi futók emiatt hajlamosak a hosszú edzéseiket is túl gyorsan futni, egy profinak már könnyebben menne pulzusmérés nélkül is a megfelelő tempó megválasztása, mivel jobban ismeri a szervezete mire hogyan reagál.

Ami az intenzív gyaloglást illeti, az ezzel a baj, hogy olyanokkal vetik össze, akik kizárólag futottak. Holott normális esetben a gyaloglás és a futás keverhető, pl. sok túrázó fut a hétköznapokban, ami javítja az erőnlétet, ami a magashegységekben a ritkább levegőben különösen nagy segítség lehet. A szívet meg megint csak a megfelelő terhelés megválasztásával lehet kímélni vagy épp erősíteni. Eleve van olyan, hogy X embernek amely intenzitásnál fut, az más embernek még gyaloglás, akkor ez esetben hogyan választod meg, hogy akkor kategorikusan melyik az egészségesebb? Idősebb ultrafutók meg gyaloglással alapoznak, kocogással intervalloznak.

"ja, a pulzusmérőre még egy szót- az ember állapotát az időjárástól épp attól függően mit evett, emnnyit aludt, mennyire stresszes épp az adott nap, annyi minden befolyásolja, hogy a pulzusmérő valós haszna elég csekély."

Telibe találtad, éppen emiatt hasznos a pulzusmérő. Ugyanis megközelítőleg meghatározza, hogy mekkora terhelést jelent az adott edzés, míg aki kizárólag tempó alapon fut, vagy épp gyalogol, kerékpározik, annak mindez teljesen félremehet. A pulzuskontrollos edzésnél azt csinálod, hogy ha aznap nincsen olyan jó napod, akkor lassabban futsz, és ezzel nem terheled túl magad. Vagy inkább félbehagyod, mert látod, hogy ez most nem tesz annyira jót neked. Nyilván van aki pulzusmérés nélkül is érzi, de ez nem mindenkire igaz, egyébként mind a folyamatos futás, mind a folyamatos gyaloglás olyan, hogy az ember főleg az első kilométerek után hajlamos megfeledkezni arról, ha valami nem az igazi a szervezetében.

Bejegyzés: Hol jobb futni: padon vagy a szabadban?

2020.04.06. 13:51:59

@kéki béla:
Meg futóversenyeken is így van. Nem szokásom sportot nézni, mert unalmasnak találom, de volt hogy belenéztem profik maratoni futó versenyébe, és nem egy embernek az élmezőnynek olyan technikája volt, amiért egy kezdőt jól lecseszne az edzője. Aztán mégis mindegyiknek kiélezett a tempója, annak is, amelyiknek ilyen, meg annak is, amelyiknek olyan a technikája.

Kerékpárnál egyébként anno Lance Amstrong és Jan Ulrich párbajainál is érdekes volt, hogy a két ember teljesen eltérő technikával vette az emelkedőket, Amstrong inkább állva tolta felfelé, Ulrich meg ülve tekert, más áttéttel, nagyobb fordulatszámon. Aztán mégis viszonylag kiélezett volt a küzdelmük (most abba nem megyek bele, hogy mindkettő doppingolt).

Bejegyzés: Hol jobb futni: padon vagy a szabadban?

Irbisz 2020.04.06. 13:48:06

@Zabalint: túl van misztifikálva nagyon ez a "zsirégető tartomány" meg pulzusmérés, élsportolókon kivül egy, a testét és saját reakcióit ismerő embernek kb. felesleges, ennek használatától aztán nem lesz senki edzett vagy sportos. ez a fitnesszre és egészséges életmódra ráépült sokszázmilliárdos biznisz egyik terméke csak - ahogy még egy Aldi újságban is vagy 15-20 féle mindenféle szir-szart árulnak csak a kerékpározáshoz :)
na de komolyra forditva a szót, nem fogok ujra linkelgetni, Royalliver sok topikjában megtettem már, erről pl. a Harvard MEdical tanulmányát tettem be az elérhető sok közül, hogy akinek az egészsége fontos, nem az edzettség azon aspektusa, 5-10-20 km-t mennyi idő alatt abszolvál, annak nem a futás a sportja. ugyanis nem futni kell, hanem sok fizikai aktivitás kell, és a mérsékeltebb jobb mint a nagyon intenziv (általánosságban, statisztikailag), és a szükséges mennyiség is kevesebb mint ami a köztudatban van.
ezért ebben Royalnak igaza volt, hogy bárki ha utánaolvas egy népesebb futóblogban/közösségben, bizony tele vannak a tagok húzódásokkal, sérülésekkel, izületi problémákkal stb. - amelyek kb. egyike se lépne fel ha intenziv gyaloglást választ mozgásnak.
de mindenki ismerje meg a maga korlátait, képességeit, vannak akik futhatnak nyugodtan 80+ éves korukig, másoknak meg kb. tilos lenne, mert komoly, mütétet igénylő gerincproblémától keringésrendszeri panaszokig (pl. a futást a nyugati világban népszerűvé tevő James Fixx, a kocogás atyja is 54 éveen halt meg - futás közben, szivibfarktusban) minden felléphet.
ja, a pulzusmérőre még egy szót- az ember állapotát az időjárástól épp attól függően mit evett, emnnyit aludt, mennyire stresszes épp az adott nap, annyi minden befolyásolja, hogy a pulzusmérő valós haszna elég csekély. Elméletileg egyébként érthető, ezért meggyőző és veszik a zemberek mint a cukrot, csak hát az ember nem gép, a zemberek egyéni szórása pedig nagyon nagy, és még 1-1 adott ember se mindig ugyanugy terhelhető.
van amikor nehezen megy, nem tudja hozni amit máskor és átlagosan könnyedén, van amikor annak a másfélszeresét is birja, van amikor meg jobban jár ha el se megy edzeni, mert csak a sérülést kockáztatja.

Bejegyzés: Hol jobb futni: padon vagy a szabadban?

2020.04.06. 13:46:06

@Örömhernyó:
Hát pedig de, a gyerekek először rövid sprinteket csinálnak, csak nem tudatosan, és nem iskolás korukban, hanem előtte. Később az iskolakörrel sem lenne semmi baj, ha nem lennének nemtörődömök a tesitanárok.

Viszont én arról beszéltem, hogy a helyes technika nem egy tanulandó, hanem egy fenntartandó dolog, ezért szokás néha repülőnek is nevezett sprinteket csinálni. Akkor is, ha épp alapozó időszak van sok hosszú, lassú futással. És nem csak a futók, minden olyan sportágban van ilyen technikafejlesztés, fenntartás, amiben futni is kell (lásd pl. labdajátékok). Ezzel ösztönösen fejleszted a futótechnikádat, nem feltétlenül abba az irányba, ami a tankönyvekben van, de abba az irányba igen, ami neked hatékony és segít elkerülni a sérüléseket.

Bejegyzés: Hol jobb futni: padon vagy a szabadban?

kéki béla 2020.04.06. 09:35:38

@Örömhernyó: world tour versenyeket szoktam nézni és egymás mellett, egyforma tempóban, bolyban tekerő versenyzőkről beszélek.
Az egyik csak teker, a másik még jobbra-balra dülöngél is a nyeregben. Ugyanott, ugyanakkor. Ezért merem megkockáztatni, hogy nincs olyan, hogy egyedül helyes mód.
Márcsak azért sem, mert az emberek felépítése sem teljesen azonos.

Bejegyzés: Hol jobb futni: padon vagy a szabadban?

Örömhernyó 2020.04.06. 08:39:56

@kéki béla: A kerékpározásnak is van egy helyes technikája. Nyilván máshogy kell tekerni, amikor beleáll egy emelkedőbe és máshogy sík terepen. Nézegess külföldi kerékpáros magazinokat, azokban sokszor van illusztráció, hogy hogy kellene tekerni, hogy ne nyírd ki a térdedet például.
Az úszásnak is van egy hatékony mozdatsora. Nyilván lehet kutyaúszásban vagy öregasszonyos melltempóban (fej a víz felett) is teljesíteni 200 métert, csak annál van hatékonyabb módja is az úszásnak. Meddig siklunk a víz alatt, könyök szöge, kéz vízbe érkezése, légzés közben mennyire fordulsz, láb helyzete, térd, mennyire engeded a karodat mélyre előre és mikor kezdesz hátrahúznj gyorsúszásnál, hogy még ne fékezd magad. Nyilván lehet ösztönösen is úszni (strandon is úszkálnak emberek), futni (a parkokban is szaladgálnak gyerekek), kerékpározni (gázpalackkal elkerekezik Pista bácsi a tüzépről a telekre), de azért az emberek többségének egy külső szemlélő tudna javítani a technikáján.

Bejegyzés: Hol jobb futni: padon vagy a szabadban?

kéki béla 2020.04.06. 06:51:58

@Zabalint: tapasztalataim szerint a pulzusmérőm által mért adatok besorolása kb szart sem ér.
Mondjuk azt irja, hogy az egy óra séta alatt volt 40 perc "zsírégetés". Ennek semmi mérhető, érezhető hatása nincs.
Viszont... Ha elmegyek úgy "sétálni", hogy valami dolgom van a belvárosban, akkor szinte mindig gyalog megyek, ez 6-8 óra könnyed gyaloglás. Na ezzel pl le lehet adni annyit, mint mondjuk két óra intenzív bringázással.

Bejegyzés: Hol jobb futni: padon vagy a szabadban?

kéki béla 2020.04.06. 06:24:40

@Örömhernyó: ebben 100%-ig biztos vagy? Futókkal nem tudom, mi van, bicikliversenyeken szoktam nézni a nagyokat, van aki úgy teker, hogy szinte csak a lába pörög, egyébként mozdulatlan, másnak meg az egész teste mozog mindenfelé, amit én felesleges energiapazarlásnak tartok, ők viszont profik.
Ezért érdekelne, hogy azt a kb egyféle stílus a helyes, vajon jól átgondoltad-e?

Bejegyzés: Hol jobb futni: padon vagy a szabadban?

Örömhernyó 2020.04.06. 05:39:31

@Zabalint: Na ez az, hogy az emberek nem rövid sprintekkel tanulnak futni, hanem elküldik őket futni az iskola körül. Mérik az idejüket, kapnak rá érdemjegyet, de a technikájukat senki nem javítja ki. Igen sok ember csámpásan, sarokkal talajt fogva, karjait dobálva, kaszálva fut, túl magasra emeli a térdét elől, a lábát hátul, nem dől bele testtel. Igenis van ideális technika, ami ugyan egyénenként picit eltérhet, de összességében van egy alap technikay testtartás, talajfogás stb. amit jó lenne iskolában tanítani, ne csak annyi legyen az iskolai futás, hogy Laci bácsi a tornatanár kitereli a fiúkat, aztán rágyújt egy cigire és annyit mond: két iskolakör! Aztán néz a tizenéves lányok ringatózó melleit és seggét ahogy röplabdáznak a szomszéd pályán. A futásnak igenis van hatékony techinkája, mint minden sportnak, testmozgásnak.

Bejegyzés: Hol jobb futni: padon vagy a szabadban?

igazi hős 2020.04.05. 20:13:51

@igazi hős: Még valami: természetben nagyon nehéz megcsinálni, hogy legyen emelkedő, mert úgy kihívás, de ne legyen lejtő, mert az kicsinálja a térdedet. Futópadon gombnyomásra "jön" a 2-4-6 %-os emelkedő.

Bejegyzés: Hol jobb futni: padon vagy a szabadban?

igazi hős 2020.04.05. 20:10:28

@Andy73: Jó időben bringázom a munkába és vissza, ennél jobb nincs, mert nem vesz el időt. Rossz időben (+karantén) jön a futópad a maga előnyeivel: időjárásfüggetlen, kontrollált a terhelés és szinte minden terepnél kímélőbb. És még sorozatokat is lehet nézni közben, ami nagyon komoly indok arra, hogy mindig 40 percet fussak.

Bejegyzés: Hol jobb futni: padon vagy a szabadban?

2020.04.05. 17:07:31

Én úgy vagyok a futópaddal, hogy az már nem az fejben már másik sportág, és én azt a sportágot nem szeretem, míg a szabadban szeretek futni, meg gyalogolni, kerékpározni is. Mert a szabadtéri futás szabadságot ad, mindezt rengeteg síkon. Futás során ismertem meg városokat, városrészeket, ahol éltem, de ennél is jobb erdőben futni vagy legalább valamennyire természetközeli helyen. A mostani lakhelyem környékén azt szeretem, hogy rengeteg vizimadarat látok hajnalban, nem csak kacsát, szárcsát, hattyút, hanem néha szürke gémet is.

Egy másik síkja, hogy el tudok lenni a saját gondolataimban. Ok, ez lehet másnak futópadon is, bár ezt én csak itthon tudnám elképzelni, de itthonra biztos hogy soha nem veszek semmilyen edzőtermi eszközt, egy edzőteremben már biztosan nem.

Ha pedig felmérést csinálok vagy intervallozok, arra vannak megfelelően homogén útszakaszok, azokat használom, nem fogok csak emiatt sem futópadozni.

Nekem a futópadod futás szenvedés lenne, az a kategória, hogy fizetnék sem.

Plusz érv még a szabadtéri futás mellett, hogy télen nagyon sokat segít, hogy jobban viseljem a hideget. Ha napokig nem futok, én is fázok, mikor munkába megyek, buszra várok, vagy csak mert néhány fokkal a lakásban is hidegebb van, mint nyáron. A kinti futás, majd az azt követő zuhanyzás viszont felfrissíti a vérkeringésemet, és segít alkalmazkodni nyugalmi állapotban is a hidegebb időhöz. Egyébként a téli túrázás is jó, illetve ahhoz a téli futás is jó felkészülés. Emellett pedig kitisztítja a légutamat is.

De hangsúlyozom, kinek mi a preferenciája, én nem szeretem, de teljesen érthető, ha másnak meg a futópad vált be.

Bejegyzés: Hol jobb futni: padon vagy a szabadban?
süti beállítások módosítása